• Në rajonin e Gjirit të Vlorës është zhvilluar stërvitja e përbashkët e koduar “Imponimi ‘14”. Në këtë stërvitje morën pjesë katër anije, dy gomone të vogla dhe një grup bordingu të Forcave Detare, dy helikopterë, Cougar 633 dhe BO-105 të Forcave Ajrore, si dhe një grup special prej 12 vetash nga Batalioni i Forcave Speciale.

    Kjo stërvitje kishte për qëllim rritjen e njohurive për zbatimin e rregullave të ligjshmërisë detare, kombëtare e ndërkombëtare; rritjen e bashkëpunimit ndërinstitucional, bashkërendimin e veprimeve midis forcave dhe mjeteve pjesëmarrëse, kontrollin e gatishmërisë operacionale detare të Flotiljes Detare; testimin e mënyrave të zgjidhjes së detyrës për përcaktimin e rajonit të kërkimit nga personeli i drejtimit të operacionit dhe komandanteve të anijeve, si dhe i kohës së reagimit dhe mënyrës së kryerjes së veprimeve të zbatimit të ligjshmërisë, vëzhgimit, ndjekjes, verifikimit dhe kapjes së mjetit që kryen shkelje.

  • Zëvendësshefi i SHP i FA, gjeneralmajor Viktor Berdo priti një vizitë kortezie ambasadoren e Mbretërisë së Spanjës në Tiranë, znj. Silvia Josefina Cortés Martín, e cila shoqërohej nga atasheu ushtarak i Spanjës, rezident në Ankara, Turqi, kolonel Sanchez Tapia Felipe.

    Gjeneral Berdo, pasi i uroj mirëseardhjen e njohu ambasadoren dhe atasheun spanjoll me arritjet më të fundit në FARSH.

    Ambasadore Martín dhe atasheu ushtarak, kolonel Filipe falenderuan gjeneral Berdo për mikpritjen dhe shprehën bindjen se Bashkëpunimi Ushtarak Shqipëri-Spanjë është i rëndësishëm jo vetëm në kuadër të bashkëpunimit dy palësh, por edhe si dy vende anëtare të NATO-s.

Të Rejat e Fundit nga FA

Të gjithë artikujt


Përfaqësuesit britanikë të stërvitjes “Albanin Lion” vizitë në Policinë Ushtarake

E mërkurë, 17 shtator 2014

Koordinatori kryesor i mbështetjes logjistike të stërvitjes ”Albanian Lion ‘14” dhe “Dragon Hammer ‘14”, kapiten Mark Peterson bëri një vizitë...Përkujtohet 72-vjetori i Konferencës së Pezës

E martë, 16 shtator 2014

Në Pezë të Madhe është përkujtuar sot 72-vjetori i Konferencës së Pezës, një ndër ngjarjet më të rëndësishme në historinë e lavdishme të Luftës...Forcat Speciale të misionit “EAGLE ” dekorohen nga presidenti Nishani

E martë, 16 shtator 2014

Në mjediset e Pallatit të Brigadave, nën kujdesin e presidentit të Republikës dhe njëkohësisht komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura,...“Albanian Lion” hap dyert për publikun

E diel, 14 shtator 2014

U zhvillua sot në aeroportin e Rinasit dita e hapur, në kuadër të stërvitjes së përbashkët shqiptaro-britanike “Albanian Lion 2014”. Të pranishëm...Stërvitja “Albanian Lion” mirëpret vizitorët e shquar

E shtunë, 13 shtator 2014

Në Bazën Detare në Kepin e Palit u zhvillua sot dita e vizitorëve të shquar e stërvitjes së përbashkët shqiptaro-britanike “Albanian Lion 2014”....Zhvillohet ceremonia e titullimit të oficerëve që përfunduan trajnimin në Shkollën e Kandidatëve për Oficerë të Gardës së New Jersey

E premte, 12 shtator 2014

Në ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes është zhvilluar sot, ceremonia e titullimit të 24 oficerëve të rinj shqiptarë që përfunduan me sukses...SHSHPFA, gjeneralmajor Jeronim Bazo priti Komandantin e Gardës Kombëtare të New Jersey, gjeneral brigade Michael Cunniff

E premte, 12 shtator 2014

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneralmajor Jeronim Bazo priti në një takim të veçantë Komandantin e Gardës Kombëtare të New Jersey,...Gjeneral Bazo priti delegacionin e lartë ushtarak të Komandës Amerikane në Europë (USEUCOM)

E mërkurë, 10 shtator 2014

Në kuadër të vazhdimit të bashkëpunimit me Zyrën e Bashkëpunimit për Mbrojtjen (ODC), po zhvillon një vizitë në Ministrinë e Mbrojtjes, Kapelani i...Gjeneral Bazo takon ambasadoren e Republikës Çeke, znj. Bronislava Tomášová

E mërkurë, 10 shtator 2014

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, gjeneralmajor Jeronim Bazo, priti në një takim të veçantë ambasadoren e Republikës Çeke, znj. Bronislava...Zhvillohet ceremonia e fillimit të stërvitjes shqiptaro-britanike “Albanian Lion 2014”

E hënë, 08 shtator 2014

Prej disa ditësh në vendin tonë po zhvillohet stërvitja e përbashkët shqiptaro-britanike “Albanian Lion 2014”. Në ceremoninë e hapjes së kësaj...Ju dhe FA

Të gjithë artikujt


Politikat e rekrutimit të ushtarëve profesionistë

Me kalimin e FASH në forcë tërësisht vullnetare profesioniste, është themelore që personeli i rekrutuar të ketë cilësitë më të larta për të...Si të rekrutohem

Me kalimin e FASH në forcë tërësisht vullnetare profesioniste, është themelore që personeli i rekrutuar të ketë cilësitë më të larta për të...Karriera e Oficerit

Oficeri aktiv i Forcave të Armatosura është shtetasi shqiptar që ka kryer arsimimin e lartë ushtarak brenda dhe jashtë vendit ose shtetasi...Karriera e Nënoficerit

Nënoficeri aktiv i Forcave të Armatosura është shtetasi shqiptar që ka kryer arsimimin e mesëm ose të lartë, kualifikimin përkatës të nënoficerit,...Video

Video Galeria

Shtypi në FA

Të gjithë artikujtMedia SocialeMoti